Premium abonementu jautājumi (Decembris 2024)
1. Ja vēlos izgatavot mēbeles birojam, vai es varu norakstīt materiālus, ko es iegādājos kā fiziskā persona to izgatavošanai?
Šajā gadījumā, lai atzītu šos izdevumus saimnieciskās darbības ietvaros, Jums jākompensē sev šie izdevumi no saimnieciskās darbības konta uz savu personīgo kontu. Reģistrējot šādu darījumu PATS.LV sistēmas ietvaros ir svarīgi norādīt faktisko darījuma partneri, bet komentārā var atzīmēt, ka tas ir pārskaitījums uz savu personīgo kontu.
2. Savas saimnieciskās darbības ietvaros es lasu lekcijas, uzstājos pasākumos, tiekos ar klientiem un tam es iegādājos piemērotu apģērbu, kurpes, aksesuārus. Vai es varu tos kaut kādā mērā iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos?
Minētas preces ir uzskatāmas par reprezentācijas izdevumiem. Reprezentācijas izdevumi ir norakstāmi saskaņā ar UIN likuma noteiktiem ierobežojumiem un, tādējādi, reprezentācijas izdevumi ir norakstāmi pilnā apmērā ar nosacījumu, ka kopējā summa par gadu nepārsniedz 5% no iepriekšējā gada darba algu fonda.
Proti, apģērbu, kurpes, aksesuārus Jūs varat iekļaut saimnieciskas darbības izmaksās, ja Jums bija darbinieki par kuriem tika maksāti pilnie algas nodokļi. Ja algas netika maksātas, tad uz izdevumiem apģērbu, kurpes un aksesuārus attiecināt nevar.
3. Savas kvalifikācijas celšanai es pārsvarā iegādājos kursus, kuru autori ir no ASV un norēķinos ar savu personīgo karti par tiem. Vai es varu šādus kursus iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos un vai ir kādas nianses nodokļu ziņā, ja pērku pakalpojumus ārpus Latvijas?
Lai atzītu šos izdevumus saimnieciskās darbības ietvaros, Jums jākompensē sev šie izdevumi no saimnieciskās darbības konta uz savu personīgo kontu. Reģistrējot šādu darījumu PATS.LV sistēmas ietvaros ir svarīgi norādīt faktisko darījuma partneri, bet komentārā var atzīmēt, ka tas ir pārskaitījums uz savu personīgo kontu.
Kā arī ir jāņem vērā, vai norakstot šādus izdevumus saimnieciskās darbības ietvaros, Jums neradīsies pienākums reģistrēties par PVN maksātāju. Par PVN maksātāju ir jāreģistrējas:
- ja ar PVN apliekamo darījumu summa pārsniedz 50 000 eiro iepriekšējo 12 mēnešu. Tas nozīmē, ka brīdī, kad sasniegta šī summa, ir jāreģistrējas par PVN maksātāju;
- ja Eiropas Savienības teritorijā iegādāto preču vērtība bez PVN kalendārajā gadā sasniedz vai ir lielāka par 10 000 eiro;
- ja saņemti pakalpojumi no Eiropas Savienības vai trešo valstu nodokļu maksātāja vai tiek sniegti pakalpojumi ES. Šajā gadījumā PVN jāmaksā jau no paša sākuma neatkarīgi no tā, kāda ir summa.
4. Ja es iegādājos preci skaidrā naudā, kādu maksājuma veidu ir jāizvēlas? Vai pareizi būs izvēlēties “Kase”, ja man nav kases aparāta?
Ja darījums veikts skaidrā naudā, tad pie maksājuma veida ir jāizvēlas “Kase”.
Ar "Kase" ir domāti skaidras naudas līdzekļi saimnieciskās darbības ietvaros.
5. Vai es varu ņemt B lapu, ja sieva ir bērna kopšanas atvaļinājumā, bet viens no bērniem ir slims?
Jā, varat.
6. Ko darīt, ja esmu nokavējis nodokļu samaksāšanu jau vairākus mēnešus, bet vēljoprojām vēlos to samaksāt?
Par nokavētiem nodokļu maksājumiem VID piemēro kavējumu naudu 0.05% dienā. Lai noskaidrotu kādu summu Jums būs jāpiemaksā par kavētu maksājumu, piedāvājam izmantot VID nokavējuma naudas kalkulatoru: https://www.eatskaites.lv/index.php?mode=kav_naud
7. Vai es varu izdevumos iekļaut apģērbu, ja šis apģērbs mans nepieciešams, lai piedalītos ārā tirdziņos - ziemas zābaki, silta cepure?
Ja šo apģērbu var pielīdzināt darba apģērbam, kurš, principā, ir nepieciešams tikai un tieši veicot darbu, tad jā - šos izdevumus var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem 100% apmērā.
8. Piegādātājs man atgrieza naudu par nepiegādāto produkcijas daļu, kā man reģistrēt šo darījumu?
Šajā gadījumā PATS.LV sistēmas ietvaros Jums izdevumos ir jāreģistrē tāds pats darījums ar to pašu darījuma partneri, bet Jums atmaksāto summu norādot ar "-" zīmi.
9. Iegādājos preces Temu platformā, bet man nav rēķina par šo darījumu, jo preces ir no dažādiem piegādātājiem, ir tikai apstiprinājums par pirkumu bez atšifrējuma. Vai būs pareizi likt šīs iepirktās preces privātām vajadzībām, par cik nav apliecinoša dokumenta, kaut arī summa ir neliela (līdz 30 EUR)?
Ņemot vērā, ka summa ir līdz 30 EUR, tad uz dokumenta var nebūt Jūsu rekvizīti, bet tomēr ir jābūt informācijai par iegādātajām precēm/pakalpojumiem. Ja no VID puses būs jautājumi par šo darījumu un Jūs nevarēsiet pierādīt, ka izdevumi ir tik tiešām saistīti ar Jūsu saimniecisko darbību, tad VID būs tiesības atzīt šos izdevumus kā ar saimniecisko darbību nesaistītus.
Iespējams var sazināties ar Temu, lai viņi nodrošina šādu dokumentu.
10. Ja apmaksa par inventāru, pakalpojumiem ir veikta ar karti, kādu datumu ir jāliek ieņēmumu izdevumu žurnālā - faktisko darījuma datumu vai bankas darījuma valutēšanas datumu, proti, datumu, ar kuru tas parādās kartes konta izrakstā, ja neesmu PVN maksātājs?
Ņemot vērā, ka Jūs neesat PVN maksātājs Jūs varat reģistrēt izdevumus, kad summa ir norakstīta no Jūsu saimnieciskās darbības konta.