Vai pašnodarbinātais var norakstīt šos izdevumus?

(augusts 24, 2023)

Zelta likums, ko vērts iegaumēt – izdevumos vari norakstīt visu, kas nepieciešams, lai saimnieciskajā darbībā gūtu ienākumus, taču šo izdevumu saistība ar saimniecisko darbību tev jāpierāda ar atbilstošiem darījuma dokumentiem.

Tomēr ar visiem izdevumu veidiem nav tik vienkārši, un daži no tiem pašnodarbinātajiem mēdz raisīt šaubas – vai tos var attiecināt uz saimniecisko darbību un kā. Esam apkopojuši dažādus izdevumu veidus, par kuriem pašnodarbinātie mums visbiežāk vaicājuši.

Kredītmaksājumi

Nereti saimnieciskās darbības vajadzībām, lai iegādātos kādu dārgāku pamatlīdzekli, tiek izmantots kredītmaksājums. Ja šis pamatlīdzeklis tiek pilnībā izmantots saimnieciskajā darbībā, tad gan kredīta pamatsummu, gan procentus pilnā apmērā var attiecināt uz saimniecisko darbību. Savukārt, ja iegādātais pamatlīdzeklis tikai daļēji tiek izmantots saimnieciskajā darbībā, tad gan kredīta pamatsummai, gan procentiem ir jāpiemēro proporcija. Proporciju nosaka, ņemot vērā, cik lielā apmērā pamatlīdzeklis tiek izmantot saimnieciskajā darbībā un cik lielā apmērā privātajām vajadzībām. Tomēr, ja pamatlīdzeklis tiek izmantots gan saimnieciskajā darbībā, gan privātajām vajadzībām, tad uz saimniecisko darbību būtu vēlams attiecināt līdz 70%.

Kafija un ēdienreizes

Daudziem darbadiena bez kafijas nav iedomājama. Tāpat darba laikā nepieciešamas arī pusdienas. Ja tā ir tik nozīmīga darba daļa, vai šīs izmaksas var norakstīt izdevumos? Diemžēl personīgajam patēriņam paredzēto kafiju vai ēdienreizi norakstīt nevarēsi – šādas izmaksas uzskatāmas par izdevumiem, kuri nav ar saimniecisko darbību saistīti.

Savukārt kafijas vai tējas iegādi, kas paredzēta klientu uzcienāšanai kāda pasākuma ietvaros, ir iespējams norakstīt kā reprezentācijas izdevumus. Tāpat ar ēdienreizēm – ja pusdienas vai vakariņas ir paredzētas ar sadarbības partneriem, šīs izmaksas uzskatāmas par reprezentācijas izdevumiem. Taču atceries – reprezentācijas izdevumi gada laikā no kopējā darbinieku algu fonda ir norakstāmi ne vairāk kā 5% apmērā. Tas nozīmē – ja algotu darbinieku nav, tad šādus izdevumus nevari norakstīt. Vairāk par reprezentācijas izdevumiem lasi mūsu blogā.

Reklāma

Atpazīstamības veicināšanā un produktu vai pakalpojumu pārdošanas rezultātu uzlabošanā lielu lomu spēlē reklāma sociālajos tīklos. Dizaineris par maksu izstrādāja tavam sociālo tīklu saturam vizuālos materiālus? Izvietoji apmaksātu reklāmu Facebook vai Instagram? Tas vistiešākajā veidā saistīts ar tavu saimniecisko darbību, tāpēc droši vari norakstīt šos izdevumus pilnā apmērā! Tikai atceries – ja izmanto Facebook vai Instagram reklāmas pakalpojumus, noteikti būs jāreģistrējas kā PVN maksātājam, jo saņem pakalpojumu no trešās valsts nodokļu maksātāja. Vairāk par nosacījumiem PVN maksātāja statusa reģistrācijai lasi mūsu blogā.

Darba apģērbs

Būtiski saprast, kādam mērķim paredzēts šis apģērbs. Ja pašnodarbinātajam, piemēram, frizierim, manikīra meistaram, fizioterapeitam, nepieciešams iegādāties darba formu, tad šīs izmaksas pilnā apmērā iespējams attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem. Tomēr, ja pašnodarbinātais vēlas iegādāties, piemēram, lietišķu kostīmu vai uzvalku, lai veidotu savu un uzņēmuma tēlu, tad šīs izmaksas uzskatāmas par reprezentācijas izdevumiem. Noteikumi – tādi paši kā kafijai vai vakariņām.

Optiskās brilles vai lēcas

Ja darba veikšanai tev ir nepieciešamas optiskās brilles vai lēcas, tās noteikti vari attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem pilnā apmērā. Taču iegaumē - uz saimnieciskās darbības izdevumiem optisko briļļu iegādi iespējams attiecināt tikai tad, ja esi veicis obligāto veselības pārbaudi, kurā ārsts konstatējis, ka tev tās patiešām nepieciešamas darba veikšanai.

Jo vairāk saimnieciskās darbības izdevumus noraksti, jo mazāks būs ar nodokli apliekamais ienākums! Ja izmanto Pats.lv, lūk, divas funkcijas, kas tev palīdzēs gudri un ērti norakstīt izdevumus:

  • Izdevumu salīdzināšana: salīdzini savus norakstīto izdevumu apjomu ar citiem tavā nozarē strādājošajiem pašnodarbinātajiem. Izdevumu salīdzināšana ļaus tev kontrolēt izdevumus un piedāvās kategorijas, kur vari norakstīt vairāk.
  • Čeku skenēšana: nofotografē čeku, augšupielādē to pats.lv sistēmā un čekā iekļautā informācija automātiski nonāks tavā saimnieciskās darbības žurnālā. Ērts veids, kā ātri uzskaitīt izdevumus.

Vēl neesi Pats.lv lietotājs? Izmēģini! Nodokļu aprēķins un atskaišu sagatavošana notiek automātiski. Pirmās 7 dienas bez maksas un tikai 7 eiro mēnesī par pamatfunkciju izmantošanu. Grāmatvedība bez galvassāpēm!

Izmēģini bez maksas