Grāmatvedības sistēma, Excel vai grāmatvedis – ko izvēlēties pašnodarbinātajam?

(aprīlis 4, 2023)

Kārtējais ceturksnis ir noslēdzies, un pienācis laiks iesniegt pašnodarbinātā atskaiti par aizvadīto ceturksni. Šis ir arī īstais laiks, kad apdomāt, kā savu atskaites iesniegšanu padarīt vienkāršāku. Pašnodarbinātajiem pārsvarā ir trīs izvēles, kā kārtot savu grāmatvedību: algot grāmatvedi, darīt to paša spēkiem, izmantojot paraugus, ko bieži vien Excel formātā piedāvā citi pašnodarbinātie vai grāmatveži, vai arī izmantot kādu no grāmatvedības sistēmām.

Esam apkopojuši priekšrocības un trūkumus visiem veidiem. Ko šajā ceturksnī izvēlēsies tu?

Grāmatvedis

Speciālists, kurš pārzina likumus, seko līdzi izmaiņām nodokļu un grāmatvedības likumos, savlaicīgi tevi informē par izmaiņām un pielāgo tām arī tavus saimnieciskās darbības grāmatvedības dokumentus. Nav šaubu – grāmatvedis, iespējams, ir visdrošākā izvēle precīzai, likumiem atbilstošai grāmatvedības kārtošanai, līdz minimumam samazinot risku kļūdīties nodokļu aprēķinos. Papildu tam tā ir tava iespēja ietaupīt laiku un enerģiju un pilnībā novirzīt to sava biznesa attīstīšanai.

Jārēķinās, ka, algojot grāmatvedi, izmaksas par grāmatvedības kārtošanu būs krietni augstākas nekā tad, ja grāmatvedību centīsies kārtot paša spēkiem. Ne vienmēr tas būs izdevīgi, tāpēc daudzi pašnodarbinātie izvēlas kārtot grāmatvedību patstāvīgi.

Saimnieciskās darbības žurnāls Excel formātā

Viens no variantiem, ko izvēlēties, ja vēlies grāmatvedību kārtots pats. Bieži vien citi pašnodarbinātie vai grāmatveži piedāvā pašizveidotu sistēmu – saimnieciskās darbības žurnālu Excel formātā, balstoties uz Valsts ieņēmumu dienesta piemēru. Šī ir laba alternatīva grāmatvedim – izmaksu ziņā izdevīgs (vai pat bezmaksas) risinājums, kurā izveidotas pašnodarbinātā sociālo iemaksu un iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķiniem nepieciešamās formulas.

Tomēr jāņem vērā, ka pastāv lielāks risks pieļaut kļūdas, ievadot informāciju par saviem darījumiem un veicot nodokļu aprēķinu. Lielākā daļa darbību ir jāveic manuāli, tāpēc ik reizi rūpīgi jāseko līdzi datu pareizībai. Šajā gadījumā nepieciešamas arī krietni lielākas priekšzināšanas grāmatvedības kārtošanā – pašam jāaizpilda saimnieciskās darbības žurnāls, jāpārzina, kura žurnāla aile atbilst dažādiem ieņēmumu un izdevumu veidiem un jāzina, kā tos pareizi atspoguļot žurnālā.

Dažādas izmaiņas nodokļu likumos notiek vismaz reizi pusgadā, tāpēc regulāri jāpārliecinās, ka žurnāls atbilst aktuālajai likumdošanai un ka nodokļu aprēķins formulās ir atbilstošs aktuālajām nodokļu likmēm. Īsāk sakot – šāds risinājums grāmatvedības kārtošanu var padarīt par ļoti laikietilpīgu un piņķerīgu procesu. Turklāt šādi risinājumi arī nepiedāvās ērtu pārskatu par savām finansēm, jo iztrūks meklēšanas funkcijas un iespēja vienuviet glabāt un pārskatīt savus dokumentus.

Grāmatvedības sistēma

Grāmatvedības sistēmas atšķirībā no saimnieciskās darbības žurnāla Excel formātā piedāvā iespēju automatizēt virkni darbību, tādejādi nodrošinot augstu precizitāti nodokļu aprēķinos, ievērojami samazinot risku pieļaut kļūdas un ļaujot grāmatvedību patstāvīgi kārtot bez īpašām priekšzināšanām.

Automatizēti risinājumi uzlabo efektivitāti, ļauj ietaupīt laiku un enerģiju. Ir vērts lūkoties pēc risinājuma, kas piedāvā, piemēram, automātisku ievadīto darījumu datu apstrādi, nodokļu aprēķinu, atskaišu sagatavošanu nepieciešamajos formātos un tamlīdzīgi. Grāmatvedības sistēmas bieži vien piedāvā arī dažādus papildu risinājumus, kas nepieciešami saimnieciskās darbības īstenošanai – rēķinu izrakstīšanu, iespēju savienot savu profilu ar bankas kontu. Papildu tam grāmatvedības sistēmā visi grāmatvedības dokumenti būs atrodami vienuviet, sniedzot tūlītēju piekļuvi tiem.

Protams, lietotājam ir jābūt gatavam, ka par šādām funkcijām varētu būt papildu samaksa, taču visbiežāk abonēšanas izmaksas ir zemas, lai padarītu šos risinājumus pēc iespējas pieejamākus pašnodarbinātajiem.

Grāmatvedības sistēmās nodokļu aprēķins regulāri tiek pielāgots atbilstoši aktuālajai likumdošanai. Lai arī galvenās funkcijas – nodokļu aprēķins, atskaišu sagatavošana, saimnieciskās darbības žurnāla veidošana – ir automatizētas, jārēķinās, ka ieņēmumu un izdevumu uzskaite, augšupielādējot atbilstošos darījumu dokumentus, būs jāveic paša spēkiem. Tomēr vairums grāmatvedības sistēmu parūpējas par atbalstu dažādos veidos sistēmas ietvaros, piemēram, grāmatvežu konsultācijas, datu pārbaude. Pats.lv gadījumā ar bezmaksas informāciju par nodokļu aktualitātēm un padomiem ieņēmumu un izdevumu uzskaitei dalāmies arī mūsu blogā un sociālajos tīklos.

Kārtot grāmatvedību paša spēkiem var šķist sarežģīti, it īpaši, ja tas tiek darīts pirmo reizi. Vai esi jau izmēģinājis pats.lv? Ceturkšņa atskaites iesniegšana ir īstais laiks, kad izmēģināt! Iesakām noskatīties arī video, kur stāstam par atskaitēm.

Jau 11 000 pašnodarbināto Latvijā izvēlas Pats.lv! Ar Pats.lv grāmatvedības kārtošana būs vienkārša, jo viss sarežģītais - nodokļu aprēķins, saimnieciskās darbības žurnāla aizpildīšana un atskaišu sagatavošana - notiek automātiski. Viss, ko tev atliek darīt – cītīgi veikt ieņēmumu un izdevumu uzskaiti un datus augšupielādēt sistēmā.

Ņem vērā! Pats.lv sistēmā sagatavotā atskaite VID EDS jāaugšupielādē pašam. Pats.lv sagatavo XML failu – to nav nepieciešams atvērt, bet tikai augšupielādēt VID EDS.

Radušies jautājumi par atskaites iesniegšanu? Ieskaties mūsu blogā!

Izmēģini pats.lv - pirmās 7 dienas bez maksas, pēc tam pamatfunkcijas izmanto par 7 EUR mēnesī!

Izmēģini bez maksas