Atbildes uz 17. aprīļa vebinārā uzdotajiem jautājumiem

(24.04.2025)

1. Ja esmu friziere un papildus iesniedzu NACE kodu kā asistents cilvēkam ar invaliditāti, vai tad man sanāk šos ieņēmumus skaitīt kopā?

Jā, visus ieņēmumu un izdevumus šajā gadījumā varat skaitīt kopā.

2. Man interesē, ja es plānoju uztaisīt online apmācības, kuras var iegādāties arī ne Latvijā dzīvojoši cilvēki, skaitos kā PVN maksātājs?

Gadījumā, ja runa ir tikai par fiziskām personām un paralēli par platformas izmantošanu Jūs nesaņemat pakalpojumu no trešās valsts vai ES nodokļu maksātāja, tad Jūs varēsiet nereģistrēties par Latvijas PVN maksātāju, ja kalendārā gada ietvaros apgrozījums nepārsniegs 50 000 EUR. Taču šeit papildus ir jāņem vērā arī tas, ka, ja darījuma vērtība par visām ES dalībvalstīm iepriekšējā vai kārtējā kalendārajā gadā pārsniegs 10 000 EUR, ir jāizvērtē nepieciešamība reģistrēties PVN OSS..

3. Kas mainīsies ar 1.jūliju PVN maksātājiem?

No 1.jūlija saimnieciskās darbības veicēji varēs izvēlēties piemērot PVN mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu un tādejādi aprēķināt PVN tikai par saņemtiem pakalpojumiem no ES vai trešo valsts nodokļu maksātājiem ar nosacījumu, ka apgrozījums pārskata gadā nepārsniegs pievienotās vērtības nodokļa reģistrācijas slieksni, proti, 50 000 EUR.

4. Vai ir iespējams pievienot vēl komentārus rēķinā, piem., par piegādes vietu, kādus citus specifiskus komentārus?

Šobrīd rēķina ietvaros ir jau paredzēts lauks, lai norādītu papildus nepieciešamo informāciju:

5. Vai darījuma datumu liekam pēc čeka vai pēc bankas izraksta?

Mēs uzskatām, ka gadījumā, ja Jūs neesat papildus PVN maksātājs, tad pēc bankas izraksta.

6. Vai rēķinu ir iespējams lejupielādēt .doc vai .excel, ne tikai PDF?

Diemžēl nē.

7. Vai Bolt kurjers var norakstīt izdevumos degvielu?

Jā, bet jāņem vērā likumā noteiktā proporcija, proti, degvielas izdevumus aprēķina proporcionāli saimnieciskās darbības vajadzībām nobraukto kilometru skaitam, pamatojoties uz detalizēti izstrādātajiem maršrutiem, bet ne vairāk par 70 %. Taču, ja maršruta lapas un citi attaisnojuma dokumenti nav atbilstoši noformēti, uz saimnieciskās darbības izdevumiem var attiecināt ne vairāk par 50 % no faktiskajām izmaksām. 

8. Mani interesē, kas notiek, ja rēķins tiek izrakstīts viena ceturkšņa beigās, bet nauda tiek saņemta nākamā ceturkšņa sākumā? Kā notiek nodokļu aprēķins? Par kuru ceturksni?

IIN un VSAOI aprēķina nolūkam tiek piemērots kases princips, līdz ar to pašnodarbinātā persona ieņēmumus atzīst tad, kad tos faktiski ir saņēmusi.

9. Kā ir ar dalītiem rēķiniem? Piemēram, klients vēlas saņemt pakalpojumu, par kuru es vēlos saņemt 50% priekšapmaksu un 50% pēc pakalpojuma veikšanas.

Kases princips ir jāpiemēro arī dalītiem maksājumiem, un ieņēmumi būtu jāatzīst pēc saņemšanas fakta.

10. Ja izmanto POS termināli, kuram ir piesaistīts konts ārpus Latvijas, kā uzrāda ienākumus?

Pēc tāda paša principa, kā tiktu atzīti ienākumi Latvijas kontu ietvaros.

11. Situācijas modelis: nopirku pamatlīdzekli, reģistrēju un izvēlos aprēķina metodi. Palietoju un vēlos pārdot, lai iegādātos citu pamatlīdzekli. Rīcība…?

Ja tiek pārdots pamatlīdzeklis, tad pamatlīdzeklis ir jānoņem no uzskaites, bet ieņēmumi no pamatlīdzekļa pārdošanas ir jāreģistrē ieņēmumu un izdevumu žurnālā. Savukārt izdevumos ir jāatzīst pamatlīdzekļa atlikusī vērtība, balstoties uz pamatlīdzekļu kartiņu.

12. Kādus privātos izdevumus drīkst norakstīt kā pašnodarbinātā persona savos izdevumos (piemēram, brilles, ārsta apmeklējums (kura?), iemaksas 3. pensiju līmenī)?

Uz saimnieciskās darbības izdevumiem var attiecināt tikai tās izmaksas, kas ir saistītas ar Jūsu saimniecisko darbību. Ārstniecības izdevumus var attiecināt pie attaisnotajiem izdevumiem D4 pielikumā Gada ienākumu deklarācijas ietvaros. Bet, ja ir ārsta slēdziens vai veselības pārbaudē konstatēts, ka pašnodarbinātai personai ir nepieciešami darba veikšanai piemēroti speciāli medicīniski optiski redzes korekcijas līdzekļi (piemēram, optiskās brilles), uz saimnieciskās darbības izdevumiem var attiecināt optisko briļļu iegādi.

13. Labdien, vai varat pastāstīt, kā pats.lv atskaite var palīdzēt aizpildīt IIN deklarāciju?

Gada ienākumu deklarācija (IIN) ir jāiesniedz VID EDS katram personīgi, PATS.LV sistēmas ietvaros dati gada ienākumu deklarācijas D3 pielikuma aizpildīšanai ir atrodami sadaļā “Pārskats”.

Pārskata sadaļā Jums ir jāizvēlas dati par gadu, piemēram, 2024.gads, un tad, izmantojot šos datus, jāaizpilda D3 pielikums EDS ietvaros:

1) Pats.lv dati no rindas “Ieņēmumi, kas ietekmē nodokļu aprēķināšanu” ir jāievada deklarācijas D3 pielikuma 5.rindā

2) Pats.lv dati no rindas “Izdevumi, kas ietekmē nodokļu aprēķināšanu” ir jāievada deklarācijas D3 pielikuma 6. rindā.

14. Lai es kā pašnodarbinātā varētu norakstīt izdevumus, vai man pietiek ar vienkāršo čeku? Vai nepieciešams, lai čekā ir mani dati? Nepieciešami zīmogi? Un vai drīkst veikt pirkumus tikai darba dienās vai arī brīvdienās?

Ieteicams, lai uz čeka vai cita darījumu apliecinoša dokumenta vienmēr ir Jūsu kā saimnieciskās darbības veicēja rekvizīti, bet, ja darījuma summa bez PVN ir zem 30 EUR, tad rekvizīti var arī nebūt. Nav svarīgi, kad tiek veikts pirkums, bet ir svarīgi, ka uz dokumenta ir nepieciešamie rekvizīti un pirkums ir tieši saistīts ar saimnieciskās darbības nodrošināšanu.

15. Ja būtu darbinieks, vai aizvien drīkst maksāt 10 %, ja nepārsniedz 740 EUR?

Darbinieku esamība neietekmē nodokļu aprēķināšanas kārtību. Ja paralēli esat algots darbinieks, tad nodokļi ir jāmaksā abās vietās pēc vispārējās kārtības.

16. Labdien. Radies jautājums. Piemēram, ja jau esi pašnodarbinātais un vēlies vēl vienu ienākumu plūsmu ar pavisam nesaistītu lietu, piemēram, skaistumkopšanas pakalpojumi un auto remonts, vai ir jāreģistrējas vēlreiz vai kā citādāk?

VID EDS ietvaros Jūs varat norādīt vairākus darbības virzienus, un attiecīgi visus ieņēmumus un izdevumus skaitīt kopā.

17. Ja es plānoju nomas biznesu un iepērku inventāru no Ķīnas, vai ir jāreģistrē PVN maksātājs? Un kuru veidu labāk? Biju lasījusī par 80/20 režīmu, kā ar to? Iespējams, nākotnē mainot uz SIA vai citu, kur varētu izmantot norakstīšanu.

Par PVN maksātāju ir jāreģistrējas tad, ja:

• tiek saņemti pakalpojumi no Eiropas Savienības vai trešās valsts nodokļu maksātāja (ir izņēmumi);

• tiek sniegti pakalpojumi Eiropas Savienības nodokļu maksātājam;

• kalendāra gada ietvaros PVN apliekamo un neapliekamo darījumu summa ≥ 50 000 euro;

• ES teritorijā iegādāto preču vērtība kalendārajā gadā ≥ 10 000 euro.

Taču pie preču atmuitošanas Jums būs jāsamaksā Latvijas PVN 21% apmērā.

18. Kā ir, ja klients par preci veic apmaksu uz PayPal? Vai arī šajā gadījumā tas nozīmē, ka es izmantoju pakalpojumu no ārvalstu PVN maksātāja un man ir jāreģistrējas PVN reģistrā?

Par PVN maksātāju ir jāreģistrējas tad, ja:

• tiek saņemti pakalpojumi no Eiropas Savienības vai trešās valsts nodokļu maksātāja (ir izņēmumi);

• tiek sniegti pakalpojumi Eiropas Savienības nodokļu maksātājam;

• kalendāra gada ietvaros PVN apliekamo un neapliekamo darījumu summa ≥ 50 000 euro;

• ES teritorijā iegādāto preču vērtība kalendārajā gadā ≥ 10 000 euro.

Nē, Paypal ir tikai norēķinu sistēma. Paypal izmantošana neuzliek pienākumu reģistrēties par PVN maksātāju.

19. Ja izrakstu rēķinu un klients to neapmaksā. Un es nevēlos iespringt cīņā par apmaksu. Vai varu vienkārši izdzēst/anulēt šo rēķinu? Vai tas vairs nav iespējams? Vai man jāmaksā nodoklis par rēķinu, ko izrakstu, bet fiziski nesaņemu naudu no klienta?

Pašnodarbinātā persona, veicot uzskaiti balstoties uz vienkāršo ieraksta sistēmu, atzīst ieņēmumus tad, kad tie faktiski saņemti, tāpēc Jums nav jāaprēķina nodoklis par izrakstīto rēķinu, par kuru samaksa nav saņemta.

20. Esmu pašnodarbinātais no marta. Sniedzu dažādus kokapstrādes pakalpojumus. Inventārs, ar ko strādāju, man pieder jau ilgāk kā divus gadus. Kopējā vērtība ap 10 tūkst. EUR. Vai es varu likt izdevumos amortizācijas izmaksas no sava inventāra? Jā/nē? Un kā to paveikt?

Jūs varat ieguldīt inventāru saimnieciskajā darbībā kā pamatlīdzekli un aprēķināt nolietojumu, bet, veicot aprēķinus, būs jāņem vērā inventāra atlikusi vērtība, kā arī ir jāpārliecinās, ka nav pagājis inventāra nolietošanas laiks.

21. Man interesē, kad būs PATS sistēmā iespēja sagatavot PVN uzskaites žurnālu? Vai arī kad būs iespēja piemērot PVN likuma 137.panta nosacījumus, kad PVN deklarācijā dati iereģistrējas tikai tad, ja klients ir apmaksājis rēķinu, kas maziem SD veicējiem ir ļoti būtisks, kā arī šajā gadījumā nav jāgatavo PVN uzskaites žurnāls.

Attiecībā uz PVN žurnālu, tad šobrīd PATS.LV sistēmas ietvaros tas netiek sagatavots un pagaidām nav plānu to ievest. Ja Jums ir jāaprēķina PVN pēc kases principa, tad, kā variantu, PATS.LV sistēmas ietvaros Jūs varat reģistrēt darījumus ar apmaksas datumu, nevis dokumenta datumu.

22. Sniedzu pakalpojumu Zviedrijā reģistrētam uzņēmumam – maketēju grāmatas, tātad sagatavoju failus. Saprotu, ka, sniedzot pakalpojumus ārpus Latvijas, jābūt PVN reģistrētam, bet pakalpojumu sniegšanai ar Zviedriju ir reversais PVN. Kā šo var sakārtot? Nevēlos Latvijas klientus aplikt ar 21 % tikai tāpēc, lai nezaudētu Skandināvijas klientus. 2 veidu saimnieciskās darbības?

Jums ir pienākums reģistrēties par PVN maksātāju, ja

• tiek saņemti pakalpojumi no Eiropas Savienības vai trešās valsts nodokļu maksātāja (ir izņēmumi);

• tiek sniegti pakalpojumi Eiropas Savienības nodokļu maksātājam;

• kalendāra gada ietvaros PVN apliekamo un neapliekamo darījumu summa ≥ 50 000 euro;

• ES teritorijā iegādāto preču vērtība kalendārajā gadā ≥ 10 000 euro.

Tas nozīmē, ka Jums ir jāreģistrējas par PVN maksātāju, PVN būs jāpiemēro visiem saviem darījumiem, tostarp Latvijā.

23. Labdien! Man ir sekojošs jautājums: vēlos ar laiku reģistrēt pašnodarbinātā statusu, plānoju strādāt divās jomās (privātnodarbību vadīšana, projekta vadības pakalpojumu sniegšana). Jautājums: ja mani “klienti” būs arī no ārzemēm un ja es pirkšu abonementus (Google Workspace, Canva utt.), vai man ir jāreģistrējas kā PVN maksātājs? Ja es vadīšu nodarbības un sniegšu konsultācijas personām no ārzemēm, vai tiek aprēķināti nodokļi, balstoties uz Latvijas likumdošanu? Vai drīkstu norakstīt arī šo abonementu iegādi utt.? Paldies!

Jums ir pienākums reģistrēties par PVN maksātāju, ja

• tiek saņemti pakalpojumi no Eiropas Savienības vai trešās valsts nodokļu maksātāja (ir izņēmumi);

• tiek sniegti pakalpojumi Eiropas Savienības nodokļu maksātājam;

• kalendāra gada ietvaros PVN apliekamo un neapliekamo darījumu summa ≥ 50 000 euro;

• ES teritorijā iegādāto preču vērtība kalendārajā gadā ≥ 10 000 euro.

Izdevumos var norakstīt visu, kas ir nepieciešams Jūsu saimnieciskās darbības nodrošināšanai, tostarp izdevumus par PATS.LV abonementu. Pēc abonementa apmaksas izdevuma darījums tiks automātiski reģistrēts izdevumu sarakstā.

24. Vai, aizpildot info pats.lv, atskaites var nosūtīt arī VID bez info ievadīšanas VID EDS sistēmā?

Ja runa ir par pašnodarbinātās personas ceturkšņa atskaiti, tad PATS.LV sistēmas ietvaros atskaite tiks sagatavota automātiski, balstoties uz Jūs ievadītājiem darījumiem, un Jums būs tikai jālejupielādē atskaite XML formātā un jāaugšupielādē tā VID EDS. Atskaite tiek iesniegta tabulas veidā bez darījumu atšifrēšanas.

25. Cik izdevumu drīkst norakstīt? Mīnusus VID neļauj ievadīt.

Likums nenosaka limitus izdevumu norakstīšanai, bet Jums ir jāspēj pierādīt ar darījuma dokumentiem, ka tiešām visi izdevumi ir saistīti ar Jūsu saimniecisko darbību. Ceturkšņa atskaite ir jāiesniedz tikai tad, ja par atskaišu periodu ir izveidojusies peļņa.

26. VID lapā norādīts: ja pašnodarbinātais, kas vienlaikus nav darba ņēmējs, prognozē, ka viņa ieņēmumi no saimnieciskās darbības nesasniegs 2220 eiro ceturksnī un iesniedz VID iesniegumu par ceturkšņa vai gada plānotajiem ieņēmumiem, tad minimālās iemaksas netiks aprēķinātas un nebūs jāmaksā. Jūs minējāt, ka jebkuram, kam varētu nesasniegt, ir iespēja sniegt prognozi. Lūdzu, komentāru?!

Ja tiks iesniegts iesniegums par plānotajiem ienākumiem par nākamo ceturksni un pašnodarbinātais nesasniegs obligāto minimālo objektu, tad minimālas iemaksas netiks aprēķinātas. Ja šāds iesniegums netiks iesniegts, tad VID papildus aprēķinās minimālās obligātās iemaksas. Gadījumā, ja pašnodarbinātais paralēli ir algots darbinieks un šāds ziņojums netiks iesniegts, tad obligātās minimālās iemaksas ir pienākums samaksāt personas darba dēvējam.

Izmēģināt bezmaksas:

Pašnodarbinātais (IK, SDV, MUN)

Uzņēmums

Vai raksts bija noderīgs?