Biežāk uzdotie jautājumi par pašnodarbinātā izdevumu čekiem
Čeks – viens no dokumentiem, ko pašnodarbinātie visbiežāk izmanto, lai apliecinātu savu izmaksu saistību ar saimnieciskās darbības izdevumiem. Ne velti par to arī bieži saņemam dažādus jautājumus, tāpēc sagatavojām nelielu apkopojumu, kurā ieskatīties, lai pārliecinātos, ka čekus uzglabā un reģistrē pareizi.
Vai obligāti jānorāda čekā rekvizīti?
Tas atkarīgs no darījuma summas. Ja darījuma vērtība bez PVN pārsniedz 30 EUR, tad rekvizīti – tavs vārds, uzvārds un cita likumā noteiktā informācija – ir jānorāda obligāti. Pretējā gadījumā šo čeku nevarēsi attiecināt uz saimniecisko darbību. Vairāk par darījumu dokumentu obligātajiem rekvizītiem lasi mūsu blogā.
Bieži pašnodarbinātie jautā – vai tiešām katrā veikalā, iegādājoties preces saimnieciskajai darbībai, jālūdz čekā norādīt tavus rekvizītus? Lai arī cik apgrūtinoši tas šķistu, tas patiešām ir jāprasa. Tikai tā varēs čeku izmantot, lai attiecinātu izmaksas uz saimnieciskās darbības izdevumiem. Ja izdevumos pievienosi čeku bez rekvizītiem, Valsts ieņēmumu dienests var palūgt šīs izmaksas pilnā apmērā attiecināt uz izmaksām, kas nav saistītas ar saimniecisko darbību.
Ja darījuma summa bez PVN nepārsniedz 30 EUR, rekvizītus var arī nenorādīt. Tomēr iesakām jebkurā gadījumā vienmēr iekļaut rekvizītus. Noderēs, ja gadījumā Valsts ieņēmumu dienestam radīsies jautājumi vai šaubas par šīm izmaksām.
Cik daudz čeku par izdevumiem varu pievienot?
Nav pilnīgi nekādu ierobežojumu, cik daudz čeku vari reģistrēt. Galvenais, lai izmaksas tiešā veidā būtu saistītas ar tavu saimniecisko darbību un čeks būtu pareizi noformēts.
Cik ilgi čeki jāglabā?
Ar darījuma dokumentu datu uzskaiti grāmatvedības žurnālā vien nepietiek. Pašnodarbinātā pienākums ir šos dokumentus arī glabāt. Tāpat kā citi darījumu apliecinoši un attaisnojuma dokumenti, piemēram, rēķini, pieņemšanas-nodošanas akti, arī čeki ir jāglabā 5 gadus. Vairāk par dažādu dokumentu glabāšanas termiņiem uzzini Grāmatvedības likumā.
Ko darīt, ja čeks izbalē – vai jāglabā oriģināls?
Kaut arī darījumu apliecinošos dokumentus jāglabā 5 gadus, pastāv izņēmumi. Čeka izbalēšanas gadījumā oriģināls diemžēl vairs nav derīgs, tāpēc skenēta vai fotografēta čeka versija arī uzskatāma par derīgu dokumentu, lai pierādītu, ka izmaksas ir saistītas ar saimniecisko darbību.
Sakrājies daudz čeku? Netērē laiku manuālai datu reģistrēšanai saimnieciskās darbības žurnālā un parūpējies par ātru čeku pievienošanu pats.lv, pirms tie paspēj izbalēt! Kā? Izmēģini pats.lv čeku fotografēšanas funkciju!
- Nofotogrāfē čeku un augšupielādē pats.lv
- Pats.lv ar augstu precizitāti nolasīs datus un piedāvās izmaksas kategorizēt
- Tavs darījums tūlītēji būs reģistrēts pats.lv!
Īstais brīdis izmēģināt, tuvojoties ceturkšņa atskaites iesniegšanas termiņam!
Izmēģināt bezmaksas: