4 saimnieciskās darbības nodokļu maksāšanas režīmi – kuru izvēlēties?

(septembris 14, 2023)

Vai esi nolēmis kļūt par pašnodarbināto, taču neesi pārliecināts par sev piemērotāko nodokļu maksāšanas režīmu? Pašnodarbinātājiem pieejamas divas populārākās izvēlēs – Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) režīms jeb vispārējā kārtība un mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksāšanas režīms.

Galvenā atšķirība starp abiem nodokļu maksāšanas režīmiem ir nodokļu likmēs un aprēķināšanas kārtībā.

Izvēloties IIN režīmu, pašnodarbinātajam jāveic IIN iemaksas pēc likumā noteiktās likmes, kura atkarīga no taksācijas gada ienākumu apmēra. Papildu tam jāveic arī sociālās apdrošināšanas iemaksas. Savukārt MUN režīmā ir tikai viena nodokļu likme, kura apvieno gan IIN, gan sociālās iemaksas.

Kuru nodokļu maksāšanas režīmu pašnodarbinātajam izvēlēties?

Lai izvērtētu, kurš nodokļu režīms būtu piemērotākais, ir jāatbild uz pāris nozīmīgiem jautājumiem:

  • vai tev varētu būt ar PVN apliekami darījumi?
  • kāds ir tavs plānotais mēneša apgrozījums?
  • cik lielu daļu no taviem darījumiem sastādīs ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi?

Piemēram, ja skaidri zini, ka saimnieciskās darbības ietvaros saņemsi pakalpojumus no ES vai trešo valstu nodokļu maksātāja, tas nozīmē, ka, visticamāk, būs nepieciešams reģistrēties kā PVN maksātājam. Šajā gadījumā jāņem vērā – MUN maksātāji nevar būt PVN maksātāji, tāpēc šis nodokļu maksāšanas režīms varētu nebūt piemērots – līdz ar PVN maksātāja statusa reģistrēšanu būs jāatsakās no MUN maksātāja statusa. Šādi pakalpojumi var būt, piemēram, Canva.com, Adobe programmatūras vai pat Facebook reklāmas pakalpojumu izmantošana saimnieciskās darbības vajadzībām. Vairāk par to, kādos gadījumos jākļūst par PVN maksātāju, uzzini mūsu blogā.

Tāpat ieteicams izvērtēt savu izdevumu apmēru. Ja izdevumu apmērs sastāda nozīmīgu daļu no tava saimnieciskās darbības darījumu apjoma, piemēram, 40-50%, ir vērts apsvērt IIN režīmu. Šajā režīmā dažādas izmaksas vari attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem, pierādot to ar atbilstošiem darījumu apliecinošiem dokumentiem. Diemžēl MUN režīmā šādas iespējas nav, tāpēc šis režīms būs ieteicams tiem pašnodarbinātajiem, kuriem ir ļoti nelieli izdevumi vai to vispār nav.

Ātrākais veids, kā vari pārliecināties par sev piemērotāko režīmu – Pats.lv pašnodarbinātā kalkulators. Izmēģini un uzzini visu par nodokļu likmēm un maksāšanas kārtību katrā no nodokļu maksāšanas režīmiem!

Vai varu mainīt nodokļu maksāšanas režīmu?

Jā, vari! Taču ņem vērā iepriekšminētos ierobežojumus un pārliecinies, vai, piemēram, maiņa no IIN režīma uz MUN režīmu patiešām būs tev piemērota. Atceries – ja vēl tikai plāno kļūt par saimnieciskās darbības veicēju, MUN reģistrācija jāpaveic līdz ar saimnieciskās darbības uzsākšanu. Savukārt, ja saimniecisko darbību esi jau iepriekš reģistrējis un, piemēram, šogad esi nolēmis kļūt par MUN maksātāju, tas jāpaveic līdz šī gada 15. decembrim. Pēc tam atkārtoti MUN statusu nav nepieciešams reģistrēt.

Kādas vēl ir opcijas?

Pastāv vēl divas opcijas, taču tās var izmantot tikai konkrētas saimnieciskās darbības veicēju grupas: samazinātā patentmaksa un paziņotā saimnieciskā darbība īpašuma izīrētājiem.

Samazināto patentmaksu šobrīd var izvēlēties tikai pensionāri un cilvēki, kuriem noteikta 1. vai 2. grupas invaliditāte, turklāt jābūt arī konkrētas jomas pārstāvim. Savukārt paziņoto saimniecisko darbību var izvēlēties fiziskās personas, kuras gūst ienākumus no īpašuma iznomāšanas, izīrēšanas un tamlīdzīgi. Vairāk par šiem nodokļu maksāšanas režīmiem uzzini vid.gov.lv

Atceries – piemērota nodokļu maksāšanas režīma izvēle ir viens no priekšnosacījumiem veiksmīgai un tavam biznesam atbilstošai grāmatvedības kārtošanai! Tiklīdz esi izdarījis izvēli, izmēģini pats.lv! Automātisks nodokļu aprēķins un atskaišu sagatavošana gan MUN maksātājiem, gan pašnodarbinātajiem, kas izvēlējušies vispārējo kārtību

Izmēģini bez maksas