Premium abonementu jautājumi (Maijs 2025)

1. Es sniedzu koncertu ārzemju uzņēmumam, kā es varu uzzināt kādu PVN likmi man rakstīt rēķinā un vai man jāmaksā valsts kasē gan PVN, gan 31%?

Balstoties uz vispārīgo kārtību, par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju ir jāreģistrējas, ja:

•              tiek saņemti pakalpojumi no Eiropas Savienības vai trešās valsts nodokļu maksātāja (ir izņēmumi);

•              tiek sniegti pakalpojumi Eiropas Savienības nodokļu maksātājam;

•              kalendāra gada ietvaros PVN apliekamo un neapliekamo darījumu summa ≥ 50 000 EUR;

•              ES teritorijā iegādāto preču vērtība kalendārajā gadā ≥ 10 000 EUR.

Koncertu sniegšanas gadījumā ir papildus arī jāvērtē pakalpojuma sniegšanas vieta, proti, vai koncerts tiek sniegts Latvijā vai ārvalstīs un no tā būs atkarīga PVN piemērošanas kārtība un likme. Taču balstoties uz vispārīgiem principiem, sniedzot pakalpojumu ES vai trešās valsts nodokļu maksātājam, Jums ir jāreģistrējas par PVN maksātāju pirms pakalpojuma sniegšanas.

 

2. Paņēmu datoru virs 1000 EUR nomaksā, reģistrēju kā pamatlīdzekli un papildus nolēmu paņemt arī datora apdrošināšanu. Kā man pareizi to norakstīt? 

Datora apdrošināšanu ir jāreģistrē atsevišķi, piemēram, zem darījuma apraksta “Apdrošināšanas polise” ar papildu precizējošu komentāru. Taču jāņem vērā likumā noteiktā proporcija - ja dators tiek izmantots arī personīgajām vajadzībām, tad izdevumos var norakstīt līdz 70% no rēķina.

 

3. Vai veicot samaksu par īres līgumā noteikto ikmēneša summu, man nepieciešams prasīt no izīrētāja rēķinu par katru mēnesi vai pietiek ar īres līgumu, kā apliecinošu dokumentu?

Šajā gadījumā pietiks ar līgumu.

 

4. Kā pareizi norakstīt izdevumos mēbeli, kas tiks izgatavota man pēc pasūtījuma, ja summa 2300 EUR un maksājums tiks veikts divās daļās?

Ņemot vērā, ka mēbeles vērtība pārsniedz 1000 EUR, tās ir jāreģistrē kā pamatlīdzeklis un jāaprēķina un jānoraksta nolietojums. 

Sākotnēja pamatlīdzekļa iegāde ir jāreģistrē zem darījuma apraksta "Iegādāts pamatlīdzeklis", pie maksājuma veida norādot "Nav" un kad tiks veikta apmaksa, pievienot darījumam apmaksu. 

Jūs varat reģistrēt pamatlīdzekļa kartiņu sadaļā Mans bizness->Pamatlīdzekļi un nolietojums tiks aprēķināts automātiski. Ir jāizvēlas aprēķināšanas metode un periodiskums.

Pamatlīdzeklim tiek rēķināts nolietojums izvēlēties vienu no divām minētajām metodēm:  

38.1. degresīvo metodi – nolietojums procentos;  

38.2. lineāro metodi – lietderīgās lietošanas laiks gados

 

5. Vai foto sesijas izmaksas var iekļaut mārketinga izdevumos?

Ir jāsaprot kādam nolūkam tika veikta foto sesija. Ja foto sesija tika veikta ar mērķi reklamēt savus produktus un pakalpojumus, proti, ir tiešā veidā saistīta ar Jūsu saimniecisko darbību, tad šos izdevumus var droši norakstīt kā reklāmas un mārketinga pakalpojumus.

 

6. Es braukšu komandējumā kā pašnodarbināta persona, vai varu izdevumos norakstīt tēriņus pusdienām?

Diemžēl, pašnodarbināta personas nevar izmaksāt sev izdienas naudu, tāpēc šos izdevumus būs jānoraksta kā personīgo patēriņu.

 

7. Ir nepieciešams apmaksāt saimnieciskās darbības izdevumus, bet kontā nav līdzekļu. Kā pareizi rīkoties – iemaksāt līdzekļus saimnieciskās darbības kontā vai apmaksāt izdevumus no privātā konta?

Jūs varat ieguldīt kontā personīgus līdzekļus, lai veiktu maksājumus par saimnieciskās darbības izdevumiem. PATS.LV sistēmas ietvaros šādu darījumu var reģistrēt zem darījuma apraksta "Personīgie naudas ieguldījumi". 

Ja nolemsiet veikt maksājumus no personīga konta, tad, lai šos izdevumus varētu attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem, Jums ir jākompensē šie izdevumi no saimnieciskās darbības konta uz personīgo, proti, izdevumi tiks attiecināti uz to datumu, kad veiksiet šo pārskaitījumu. 

 

8. Es kā IK izdevumus pagaidām apmaksāju no personīga konta un šim kontam arī ir karte, ar kuru šobrīd iegādājos visu priekš IK. Vai ir nepieciešams atvērt atsevišķu kontu priekš IK vai varu izmantot personīgo kontu?

Ja izmantojat savu personīgu kontu saimnieciskās darbības vajadzībām, tad ieņēmumu un izdevumu žurnālā Jums ir jāreģistrē visi darījumi, tostarp personiskie, ignorēt šos darījumus nevar, tāpēc mēs vienmēr iesakām atvērt atsevišķu kontu priekš saimnieciskās darbības.

 

9. Ja es, kā pašnodarbināta, persona nopērku sev veselības apdrošināšanu, jo strādāju ar pacientiem un man ir augsts risks inficēties, vai veselības apdrošināšanu var norakstīt izdevumos?

Uz saimnieciskās darbības izdevumiem nevar attiecināt veselības apdrošināšanas iegādi, bet to var attiecināt pie attaisnotajiem izdevumiem D4 pielikuma ietvaros pie GID iesniegšanas.

 

10. Ja telefona rēķins tiek izrakstīts uz vīra vārda, bet es to izmantoju savas saimnieciskās darbības ietvaros, vai varu daļu no rēķina norakstīt izdevumos un cik procentus varu norakstīt?

Lai daļu no rēķina par telefonu varētu attiecināt pie saimnieciskās darbības izdevumiem, rēķinam jābūt izrakstītam uz Jūsu vārda. 

Vai raksts bija noderīgs?